• By kreatywność dzieci mogła się rozwijać.......(kilka słów o autorskich programach w przedszkolu)

• 21.02.2018 08:56
      • W bieżącym roku szkolnym w przedszkolu realizowane są dodatkowo dwa autorskie programy. Pierwszy z nich „My, mali aktorzy” został zainicjowany przez p. K. Nowacką i obejmuje grupę dzieci 6-letnich. W ramach podejmowanych działań dzieci poznają różne formy teatralne, przygotowują ciekawe inscenizacje, oglądają spektakle, wystawy i pomalutku, nie do końca zapewne świadomie, wzbogacają swoją wiedzę w tajniki pracy na scenie i uwrażliwiają młode serca na piękno tego rodzaju sztuki. Dodatkowym atutem programu, który ma pomóc w rozbudzaniu pasji jest nawiązanie współpracy z kółkiem teatralnym, które funkcjonuje w naszej szkole od wielu lat. Tak, aby młodsi mogli czerpać od swoich starszych kolegów i koleżanek.

Drugi, realizowany w grupie dzieci 4-letnich, nosi nazwę „Zgodne Maluchy”. Pod wymowną nazwą kryje się, jakże ważne, podnoszenie poczucia własnej wartości u dzieci. Program powstał dzięki współpracy dwóch pań (nauczycielki p. Ilony Białowąs i logopedy p. Doroty Wójcik). Działaniami w ramach programu objęci zostali również rodzice dzieci przedszkolnych. Na wstępie zorganizowano specjalne warsztaty ze specjalistą (p. K. Pomorską - psychologiem, terapeutą behawioralnym), podczas których poruszono wiele ważnych, mających zasadnicze znaczenie dla poruszanego zagadnienia, tematów. Przeprowadzona została także pedagogizacja rodziców w grupie objętej programem. Jej podstawowym celem było podkreślenie i uświadomienie rodzicom, które czynniki i zachowania wpływają na kształtowanie się samooceny u dzieci. Cel i założenia programu w centrum stawiają jednak najmłodszych. Cyklicznie prowadzone zajęcia  uczą dzieci rozpoznawać emocje, dzielić się nimi z innymi i właściwie reagować na różnego typu zachowania. Dodatkowym punktem są zabawy z elementami kinezjologii edukacyjnej oraz ćwiczenia z zakresu profilaktyki logopedycznej. Wszystko po to, aby w ramach podejmowanych działań wyrównywać jednocześnie ewentualne niedostatki i umożliwiać dzieciom wyrównany start.

Realizowane programy obchodzą właśnie swój półmetek. Pod koniec roku szkolnego zostanie przeprowadzona ewaluacja, która pokaże efektywność podejmowanych działań i ewentualną potrzebę modyfikacji. Tak, aby dzieci miały szansę jak najlepiej poznać i rozwinąć swoje talenty. Bo zadaniem nauczyciela jest doczepianie skrzydeł i wypuszczanie dzieci w świat z wiarą, że mogą bardzo wiele.....

D. Wójcik