• Wyjątkowy piątek w naszej szkole

• 18.09.2024 12:46
      • Niezwykła moc wrażeń czekała na tych, którzy przyszli do Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w piątek 6 września 2024r.  Około godziny 10.00 lekcje zostały przerwane wskutek alarmu przeciwpożarowego i wszyscy uczniowie wraz z pracownikami opuścili budynek szkoły.

• W ten sposób rozpoczęła się próbna ewakuacja. Jej zadaniem było przećwiczenie zasad postępowania w przypadku realnego zagrożenia pożarowego z zachowaniem odpowiednich procedur.  Po odwołaniu alarmu Państwowa Straż Pożarna z Małaszewicz i terespolska Ochotnicza Staż Pożarna zaprezentowała swoje wozy strażackie oraz ich wyposażenie, co wzbudziło wielkie zainteresowanie szczególnie u młodszych uczniów. Strażacy chętnie odpowiadali na pytania związane z ich pracą.
        Nie były to wszystkie przeżycia tego dnia. Wkrótce po zakończeniu wspomnianego wydarzenia uczniowie usłyszeli salwy armatnie. To artylerzysta Janusz Kopczyński, przedstawiciel Bractwa Kurkowego, rozpoczął imprezę szkolną. Nawiązywała ona do Narodowego Czytania. Podobnie jak w wielu miejscach w Polsce – w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu odczytane zostały fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Warto wspomnieć, że uczestniczyli w tym: dyrektor szkoły Michał Świerzbiński, Ewa Kieruczenko, Wojciech Prokopiuk oraz przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej z Małaszewicz. Potem wzorem dorosłych do czytania lektury przystąpili uczniowie klasy 7a, nad których przygotowaniem czuwała p. Dorota Poleszczuk. Warto wspomnieć, że zadbano również o oprawę kostiumową. Stroje czytających nawiązywały do dawnych czasów, również tych, kiedy kultywowano dawne polskie tradycje szlacheckie.
        Impreza w takim wykonaniu popularyzowała czytelnictwo, wskazywała, że książka łączy pokolenia, gdyż - jak mówi fragment „Kordiana” J. Słowackiego - mądra książka w sercu żyje / I mówi wiele rzeczy, i człowiek nie gnije / Jak muchomor pod sosną.
        Wszystkim, którzy wspierali naszą szkołę podczas tych wydarzeń, serdecznie dziękujemy.