• Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

• 17.10.2024 18:35
      • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to coroczne święto, obchodzone 10 października. Jego głównym celem jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwiększenie świadomości na temat problemów psychicznych, z którymi borykają się ludzie na całym świecie. To wyjątkowy dzień, który przypomina nam o tym, jak istotne jest dbanie o nasze samopoczucie i dobrostan psychiczny, a także walka z krzywdzącymi stereotypami oraz stygmatyzacją osób zmagających się z trudnościami emocjonalnymi.

• W naszej szkole, z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, podjęliśmy szereg działań, aby wesprzeć uczniów w budowaniu zdrowych nawyków i promowaniu dobrego samopoczucia. Wierzymy, że edukacja w zakresie zdrowia psychicznego odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu postaw młodych ludzi, dlatego też nasza szkoła aktywnie angażuje się w promowanie tych wartości.

Działania zorganizowane w naszej szkole:

1. Gazetka informacyjna W centralnym miejscu szkoły umieściliśmy gazetkę informacyjną dotyczącą profilaktyki zdrowia psychicznego. Zawierała ona wskazówki, jak dbać o zdrowie emocjonalne, oraz listę numerów telefonów zaufania, gdzie osoby potrzebujące wsparcia mogą zwrócić się po pomoc. W ten sposób chcemy podkreślić, że nie ma nic złego w szukaniu wsparcia i że pomoc jest dostępna dla każdego.

2. Warsztaty w klasach I-III W klasach młodszych, w ramach godzin wychowawczych, uczniowie brali udział w warsztatach, które miały na celu rozwijanie świadomości swoich uczuć i emocji. Dzieci wykonywały rysunki pod hasłem „Dziś czuję się…”. Dzięki tej aktywności najmłodsi mieli możliwość wyrażenia swoich uczuć poprzez sztukę, co sprzyjało rozmowom na temat emocji i zrozumieniu, jak ważne jest dzielenie się swoimi przeżyciami.

3. Warsztaty w klasach IV-VIII Starsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach, które miały bardziej edukacyjny charakter. Rozpoczęły się one od prezentacji multimedialnej na temat zdrowia psychicznego, dzięki której młodzież mogła uporządkować swoją wiedzę w tym zakresie. Następnie uczniowie pracowali w grupach, zastanawiając się nad tym, jak mogą zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Podczas burzy mózgów analizowali, co oznacza powiedzenie „W zdrowej głowie zdrowa myśl”. Dyskusje te miały na celu uświadomienie uczniom, że troska o zdrowie psychiczne jest nieodzownym elementem zdrowego stylu życia.

Nasze cele i nadzieje

Jesteśmy przekonani, że działania te przyczynią się do budowania wśród naszych uczniów świadomości na temat zdrowia psychicznego i tego, jak ważne jest wsparcie w trudnych chwilach. Mamy nadzieję, że uczniowie wyniosą z tych zajęć cenne lekcje na temat dbania o własny dobrostan psychiczny, a także będą umieli lepiej rozumieć i wspierać swoich kolegów oraz koleżanki. Wierzymy, że dzięki wspólnym wysiłkom stworzymy w naszej szkole środowisko, w którym każdy będzie czuł się akceptowany i bezpieczny, a dbanie o zdrowie psychiczne stanie się naturalną częścią codzienności.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie tych inicjatyw!

Psycholog Magdalena Sielska