VI GIMNAZJALNY KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ
01.06.2016 20:1824 maja w Białej Podlaskiej odbył się VI gimnazjalny konkurs Piosenki Obcojęzycznej, zorganizowany przez Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, Publiczne Gimnazjum nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białej Podlaskiej. Młodzież śpiewała po rosyjsku, angielsku i niemiecku. W konkursie wzięło udział trzydzieści jeden wykonawców. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: w kategorii język angielski – Paula Jabkiewicz i Julia Knigawka, a w kategorii język rosyjski – Jagoda Szemietucha.
Laureaci konkursu w kategorii język rosyjski:
I miejsce – ILONA DĄBROWSKA (PG 4 Biała Podlaska)
II miejsce – JULIA POŁYNKO (PG2 Biała Podlaska)
III miejsce – JAGODA SZEMIETUCHA (PG1 Terespol)
Gratulacje!!!Zamieszanie w krainie bajek
29.05.2016 21:56
Każda bajka ma w sobie cos magicznego, niepowtarzalnego, coś, co sprawia, że świat staje się lepszy. Bajki bardzo wiele uczą i pokazują, kim jesteśmy, kim możemy być i jak mamy postępować w życiu. Są bajki, które lubi każdy z nas. Jednak pewne złe wróżki pomieszały bajki. Jaki był tego efekt przekonaliśmy się 19 maja 2016 roku. Uczniowie z klasy III b w magicznej scenerii przenieśli nas w kolorowy świat bajek. Działo się wiele. Jaś i Małgosia uciekli od Baby Jagi i spotkali Czerwonego Kapturka, Kot w Butach zgubił Janka i zająca, wilk spotkał rybaka, były Krasnale bez Śnieżki i Śpiąca Królewna. Królowa Baja przywróciła ład i porządek i nakazała wszystkim wrócić do swoich bajek. Było dużo radości i uśmiechów na twarzach, zarówno naszych aktorów i milusińskiej publiczności. Dziękujemy aktorom za wspaniałą zabawę.
B. Wolczyk
Wycieczka Szlakiem Piastowskim
23.05.2016 21:37
Klasy VIa, VIb, IA, IB wraz z wychowawczyniami – Małgorzatą Kamińską, Barbarą Wegierą, Ewą Bloch i Bogumiłą Tymoszuk podczas trzydniowej wycieczki Szlakiem Piastowskim zwiedziły wiele ciekawych miejsc.
W pierwszym dniu wycieczki uczniowie zwiedzili następujące pamiątki architektury: Pomnik Bolesława Chrobrego przed katedrą w Gnieźnie, Drzwi gnieźnieńskie, wieżę z tarasem widokowym, obejrzeli wnętrze bazyliki po czym udali się na starówkę. Następnie wyjechaliśmy do Ostrowa Lednickiego - miejsca chrztu Polski. Potem wycieczkowicze udali się do miejsca zakwaterowania w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gozdawie gdzie w wolnej chwili mogli aktywnie spędzić czas korzystając z bazy sportowej ośrodka.
W kolejnym dniu wycieczki uczniowie zwiedzali rezerwat archeologiczny w Biskupinie, gdzie mogli zobaczyć osadę: neolityczną, łużycką, zagrodę Wisza. Poznali jak hodowano w pierwszych wiekach państwa Piastów zwierzęta tj. owce wrzosówki, bydło rasy czerwonej, koniki polskie. Z Biskupina kolejką wąskotorową przejechali do Wenecji.
Następnie udali się do Strzelna gdzie zwiedzali romańską Rotundę św. Prokopa i kościół NMP ze słynnymi kolumnami romańskimi obrazującymi cnoty i przywary ludzkie. Podobne kolumny można podziwiać jedynie w Hiszpanii w Santiago de Compostela i we Włoszech, w Wenecji. Kolejnym punktem zwiedzania była Kruszwica. Rejs po Gople statkiem Rusałka. Potem uczniowie udali się na Mysią wieżę związaną z legendarnym królem Popielem. Nasz dzień zakończyło zwiedzanie kolegiaty romańskiej św. Piotra i Pawła (jedna z niewielu w Polsce czysto romańska świątynia). Po czym powróciliśmy do Gozdawy.
W ostatnim dniu wycieczki dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie poznańskiej katedry z podziemiami co również było świetnym utrwaleniem wiadomości o historii Polski. Kolejną atrakcją był spektakl audiowizualny przedstawiający chronologię powstania świątyń na wzgórzu Ostrów Tumski. Następnie zwiedziliśmy tutejszy rynek wraz ze słynnymi koziołkami na ratuszu. Ostatnią atrakcją wycieczki był pobyt w poznańskim Aquaparku - Termy Maltańskie – największym ośrodku sportowo-rekreacyjnym w Polsce położonym na północnym brzegu Jeziora Maltańskiego.Ogólnopolska Akademia – Konkurs Wiedzy o Prawie
23.05.2016 19:59
W bieżącym roku szkolny uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskiej Akademii – Konkursie Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych i gimnazjalnych w ramach programu „Szkoła bliższa prawu” organizowanym przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców. Jego celem było popularyzowanie prawa i podnoszenie wiedzy o jego podstawowych instytucjach oraz wykorzystanie tej wiedzy w życiu. Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej oraz dziennika „Rzeczpospolita”. W konkursie ogółem wzięło udział 363 uczniów ze 52 szkół podstawowych i 1170 z 124 gimnazjów w 13 województwach. Do etapu okręgowego zakwalifikowano –122 uczniów ze szkół podstawowych oraz 324 uczniów z gimnazjów. Naszą szkołę na tym etapie reprezentowali: Marta Michalak, Magda Godlewska oraz Olga Pietraszuk ze szkoły podstawowej oraz Marek Prokopiuk, Dorota Michalak i Adam Wawryszewicz z gimnazjum. Do finału ogólnopolskiego zakwalifikowały się Marta Michalak i Magda Godlewska. Finał odbył się 17 maja 2016 roku w Pałacu Staszica, siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Trzeci etap konkursu składał się z wypowiedzi ustnej. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością zagadnień z wielu dziedzin prawa, w tym prawa cywilnego, karnego i podatkowego, ale także umiejętnościami związanymi z prezentacją wypowiedzi ustnej. Treść wypowiedzi musiała być rzeczowa, dynamiczna i zawierać wnioski. W finale znalazło się 31 uczniów z całego kraju. Ich wiedzę oceniała Komisja Centralna Akademii Konkursu, w której zasiadali wybitni radcy prawni – praktycy. Przed nią to uczestnicy prezentowali ustne wystąpienia na wylosowany temat z zakresu wiedzy o prawie. Za wypowiedź ustną uczestnik mógł otrzymać od 0 do 20 punktów. Sześciu uczniów uzyskało najwyższą ilość punktów, między nimi była dogrywka, w której wyłoniono trzech zwycięzców. Nasze uczennice uzyskały bardzo dobre wyniki. Marta Michalak za swoją wypowiedź otrzymała 18 punktów, zaś Magda Godlewska 16. Finalistki otrzymały nagrody pocieszenia. Po podsumowaniu konkursu pod opieką Iwony Gryszko zwiedziły Stare Miasto w Warszawie.
Iwona Gryszko