• 2 kwietnia- Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

      • 06.04.2025 20:34
      • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to międzynarodowe święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z postrzeganiem świata, mówieniem, rozumieniem relacji społecznych. W inny sposób odbierają wrażenia zmysłowe, co może wpływać na ich codzienne funkcjonowanie. I choć jest to bardzo częste zaburzenie rozwojowe, to świadomość specyfiki autyzmu w społeczeństwie jest nadal bardzo niska. Dlatego obchody tego Dnia trwają tak naprawdę przez cały kwiecień – przyjęty, jako Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu.

        W naszej szkole, z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, podjęliśmy szereg działań, aby wesprzeć uczniów w budowaniu świadomości, edukowaniu oraz uwrażliwieniu w zakresie rozumienia potrzeb osób z autyzmem. Symbolem 2 kwietnia jest kolor niebieski, dlatego w tym dniu każdy uczeń i nauczyciel miał w swoim ubraniu akcent właśnie w tej barwie.


        Działania zorganizowane w naszej szkole:

        1.Gazetka informacyjna w kolorze niebieskim

        W centralnym miejscu szkoły umieściliśmy gazetkę informacyjną, przedstawiającą, czym jest spektrum autyzmu oraz jak można wspierać osoby neuroatypowe.


        2.Warsztaty w klasach I-III

        W klasach młodszych, w ramach godzin wychowawczych, uczniowie brali udział w warsztatach, które miały na celu rozwijanie świadomości na temat autyzmu. Dzieci oglądały film na temat autyzmu a następnie wykonały pracę plastyczną. Ozdabiały motyle w barwach niebieskich (symbol różnorodności i wrażliwości), które zostały umieszczone na gazetce informacyjnej w ramach dekoracji.


        Warsztaty w klasach IV-VIII

        Starsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach, które miały bardziej edukacyjny charakter. Rozpoczęły się one od obejrzenia krótkiego filmu edukacyjnego – „Lekcja o autyzmie”.  Następnie uczniowie pracowali w grupach, zastanawiając się nad definicją autyzmu, oraz czym się charakteryzuje. Dodatkowo mieli wyszukać słynnych ludzi mających autyzm, co pokazało, że autyzm nie ogranicza osiągnięć.

         

        Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie tych inicjatyw! Mamy nadzieję, że przyczynią się one do większej otwartości i empatii wobec osób w spektrum autyzmu.

        Psycholog Magdalena Sielska
        Pedagog Małgorzata Bronisz

         

      • Wróć do listy artykułów