WYCIECZKA DO WARSZAWY
20.12.2022 13:08W dniach 14-15 grudnia 2022 r. klasy VII i VIII wybrały się na dwudniową wycieczkę do Warszawy pod opieką p. A. Kudelskiej i p. B. Misiejuk.
Wyjazd był współfinansowany przez MEiN w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy Łazienki Królewskie, a następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie mogliśmy poznać losy powstańców, którzy z tak wielkim poświęceniem walczyli o wolną Warszawę.
Drugiego dnia odwiedziliśmy Muzeum Niepodległości, a także Muzeum Więzienia Pawiak – szczególne miejsce w historii Warszawy i Polski. Miejsce to upamiętnia stare warszawskie więzienie, które przez cały czas swego funkcjonowania, związane było z martyrologią narodu polskiego i walką o niepodległość. Kolejnym punktem wycieczki był Zespół cmentarzy zabytkowych na Powązkach. Następnie udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Wycieczkę zakończyliśmy na sportowo – w Parku Trampolin.Mimo zimna, blokady dróg, zadowoleni wróciliśmy do Terespola.
AK
Poznaj Polskę - wycieczka do Warszawy
19.12.2022 13:592 grudnia 2022 roku klasy V miały okazję zwiedzić Warszawę pod opieką D. Poleszczuk, E. Rudzkiej, A. Klim, W. Czerko. Wycieczka do stolicy była współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu Poznaj Polskę.
Pierwszym punktem było zwiedzanie Łazienek Królewskich, czyli zespołu pałacowo-ogrodowego założonego w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. mieliśmy okazję wejść również do Starej Oranżerii, gdzie znajduje się Królewska Galeria Rzeźby. Będąc w loży królewskiej, oglądaliśmy próbę opery w Teatrze Królewskim. Wielkie wrażenie zrobił na nas Pomnik Fryderyka Chopina przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora. Okazał się większy niż nasze wyobrażenia o nim na postawie widzianych wcześniej ilustracji.
W Hulakula – rozrywkowym centrum miasta odbyły się warsztaty świąteczne. Każdy uczestnik mógł ozdobić oryginalnie własny piernik. W ten sposób kultywowaliśmy jeden z ulubionych zwyczajów świątecznych. Potem spędziliśmy miło czas w sali zabaw i zjedliśmy smaczny obiad. Poza tym wielkie wrażenie zrobił Bellabot – robot, którego zadaniem była obsługa gości.
Pełni wrażeń pojechaliśmy do kolejnego miejsca, którym było Centrum Nauki Kopernik. Upowszechnia ono osiągnięcia nauki i techniki. Każdy z nas mógł dotknąć prezentowanych eksponatów, doświadczyć zjawisk, które nas otaczają. Był to czas na to, by przyglądać nie tylko osiągnięciom naukowym. Działanie wielu eksponatów było uzależnione od naszej współpracy grupowej.
Tuż przed powrotem pojechaliśmy jeszcze do centrum miasta. Przejazd o zmroku przez stolicę ozdobioną świątecznymi iluminacjami sprawił nam radość. Podziwialiśmy Krakowskie Przedmieście, mogliśmy zobaczyć m.in. Pałac Prezydencki i Hotel Bristol.
Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do Terespola.Wycieczka klas IV do Zamościa
14.12.2022 11:23W dniu 6 grudnia uczniowie klas IV, w ramach przedsięwzięcia MEiN "Poznaj Polskę" wybrali się do Zamościa. Pomimo chłodu młodzież miło spędziła czas zwiedzając miasto, którego zabytki znajdują się na liście UNESCO. Głównym celem był historyczny zespół miasta w zasięgu obwarowań XIX wieku oraz Muzeum Zamojskie, gdzie wyświetlona była prezentacja multimedialna. Zwiedzanie zakończyliśmy smakowitym obiadem, po czym ruszyliśmy w radosną drogę powrotną. Była to ciekawa lekcja historii.
Kierunek - Bezpieczeństwo
07.12.2022 19:04Chętni uczniowie z naszej szkoły pracując w grupach, wykonali makiety na konkurs „Kierunek – Bezpieczeństwo” organizowany w ramach „Kampanii Kolejowe ABC II”, przez Urząd Transportu Kolejowego. Celem wydarzenia jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, nauczycieli i wychowawców na zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowych, dworcach, peronach i w pociągach oraz promowanie wzorców odpowiedzialnego zachowania się w pobliżu torów.
Tworząc trójwymiarowe makiety, uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością. Nie udało nam się wygrać konkursu, ale najważniejsze, że młodzież świetnie się bawiła, ucząc się przy tej okazji pracy w grupach i pobudzając swoją wyobraźnię przestrzenną.
Autorzy makiet:
Amelia Stefaniuk, Julia Rafałko, Zofia Poleszczuk, Gabriela Wójcik, Maria Szemietucha, Martyna Jakimiak, Zuzanna Szelest, Maciej Królik, Mikołaj Chomiuk, Oliver Niedźwiedziuk
Gratulujemy autorom zdolności i dziękujemy za zaangażowanie się w przygotowanie prac konkursowych.M. Kamińska, E. Drobysz