Aktualności
RUGBY TAG W ZESPOLE SZKÓŁ PUBLICZNYCH NR 1 W TERESPOLU
18.04.2018 09:51Dziewiątego kwietnia Naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele lubelskiego rugby:
Prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Rugby - Maciej Powała-Niedźwecki
Prezes KS „Budowlani” Lublin/Kierownik Wyszkolenia Polskiego Związku Rugby – Jacek Zalejarz
Regionalny Oficer Rozwoju Rugby / Trener KS Budowlani Lublin – Sebastian Berestek (prowadzący zajęcia pokazowe)
Wizyta i pokazy miały na celu propagowanie rugby wśród dzieci i młodzieży szkolnej w Terespolu, zorganizowane zostały w związku z powstaniem Klubu Rugby UNIA Brześć –Terespol.
Zajęcia pokazowe odbyły się w ramach projektu MSiT „Upowszechnianie sportu dzieci i młodzieży” realizowanego przez Polski Związek Rugby.
Podczas pokazów zaprezentowano kilka gier i zabaw z piłkami do rugby oraz ćwiczenia podstawowych umiejętności tej gry. Na zakończenie rozegrano mecze rugby tag.
Zainteresowanie grą było bardzo duże. Uczniowie byli aktywni i zadowoleni z ciekawej i nowej formy zajęć Planowane jest kolejne spotkanie.
Co to jest rugby tag?
Rugby TAG jest skierowana w szczególności do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów.
Rugby Tag to uproszczona, bezkontaktowa gra w rugby. Zasady Rugby Tag oparte są na podstawowych przepisach rugby. Piłkę można podawać jedynie do tyłu, a punkty zdobywa się poprzez przyłożenia. Z założenia jest to gra bezkontaktowa, ucząca koordynacji wzrokowo ruchowej oraz ucząca podstawowych zasad i nawyków w rugby. Zawodnicy biorący udział w rozgrywkach Rugby Tag mają przyczepione na wysokości bioder kolorowe taśmy. Zatrzymanie przeciwnika polega na zerwaniu szarfy (Taga). Zawodnik, któremu zostanie zerwana szarfa musi oddać piłkę zawodnikowi swojej drużyny (w przypadku zerwania jednej taśmy). W momencie, kiedy rywal zerwie obydwie taśmy piłka przechodzi na jego stronę. Elementem różniącym Rugby Tag od klasycznego rugby są właśnie owe kolorowe taśmy. W odmianie Tag wyeliminowanie zawodnika polega na zerwaniu taśmy. Formuła Rugby Tag pozwala na świetną zabawę oraz bezkontaktową grę w rugby, uczy zdyscyplinowania i gry zespołowej.
Wakacyjny wypoczynek nad morzem
13.04.2018 12:11TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ DZIECI ZARZĄD ODDZIAŁU POWIATOWEGO w Białej Podlaskiej ZAPRASZA
dzieci z klas II, III, IV, V, VI, VII szkoły podstawowej i młodzież z gimnazjum na wakacyjny wypoczynek nad morzem w 2018r. do Jastrzębiej Góry.
1. Termin: 25 CZERWCA 2018r. (poniedziałek) do 8 lipca 2018r. (niedziela)
2. Uczestnicy: 47 dzieci + 5 osób kadry pedagogiczno-medycznej
3. Miejscowość: Jastrzębia Góra, najdalej wysunięta na północ miejscowość Polski. Położona w woj. pomorskim, w pow. puckim, włączona na prawach osiedla w 1963r. w granice Władysławowa. Miejscowość odznacza się piękną plażą, malowniczą okolicą z głębokimi jarami, wąwozami, wyjątkowym mikroklimatem o właściwościach zdrowotnych. Powietrze czyste, wzbogacone jodem, który przenika do płuc w czasie kąpieli morskich i pieszych wędrówek brzegiem morza.
4. Zakwaterowanie: Ośrodek kolonijny „MEDUZA” ul. Rozewska 7, spełnia warunki kolonijne.
5. Transport: autokar PKS – przewoźnik doświadczony w obsłudze kolonii na trasach krajowych i zagranicznych, autokar pozostaje do obsługi kolonii.
6. Kadra: pedagogiczno-medyczna, doświadczona i sprawdzona w pracy kolonijnej z dziećmi
7. Program: wycieczki bliższe, dalsze autokarowe, rejs statkiem, plażowanie, gry i zabawy na miejscu w ośrodku, konkursy z nagrodami
8. Cena: 1 400 zł (w tym zapewniamy cały pobyt; rodzice dają drobne kieszonkowe)
Wpłaty będą przyjmowane na podane rodzicom konto w 3 ratach:
I-500 zł do 21 maja 2018
II-500zł do 1 czerwca 2018
III-400zł do 20 czerwca 2018Są to terminy ostateczne.
UWAGA!
Zainteresowani rodzice, instytucje wypoczynkiem swoich dzieci, mogą zgłaszać się do biura TPD Plac Wolności 2 (należy wejść w bramę „pod zegarem” i na I piętro do TPD; czynne od wtorku do czwartku od 9-14). Rodzice otrzymają niezbędne informacje, odpowiedzi na pytania i pobiorą komplet dokumentów. Ostateczny termin zgłaszania dzieci przyjęto na dzień 20 maja 2018r.
TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ DZIECI
ZARZĄD ODDZIAŁU POWIATOWEGO w Białej Podlaskiej, Plac Wolności 2
czynne od 9:00 do 14:00-wtorek- środa-czwartek
tel. 83-343-29-35; tel. kom. 509-606-228PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
06.04.2018 11:59Dnia 21.03.2018r. w naszej szkole obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Motywem przewodnim były kolorowe skarpetki! Uczniowie przyszli na lekcje w kolorowych strojach.
Wyróżnieni i nagrodzeni za najbardziej kreatywne przebrania:
1.Krystian Jarosiewicz
2.Kewin Zielonka
3.Maria Maryniuk
4.Cezary Zaorski
5.Kinga Szczygielska
6.Gabriela Ignaciuk
7.Julia Żyłowska
8.Julian Mołodecki
9.Julia Marczewska
10.Amelia Gałabuda
Następnie klasa V b zaprezentowała przed publicznością autorski, zabawny skecz o szkole.
O godzinie 12:30 wszystkie klasy zebrały się w hali sportowej i rozpoczął się turniej między klasami w dwa ognie.
W kategorii klas IV-VI zwyciężyli:
1.Klasa VI b
2.Klasa IV a
3.Klasa VI a
W kategorii klas VII i gimnazjum:
1.Klasa II A
2.Klasa II B
3.Klasa VII b
W ostatniej rundzie zmierzyli się nauczyciele z klasą IIA gimnazjum. Ostatecznie wygrała drużyna nauczycielska.
Najlepsze drużyny dostały nagrody w postaci słodyczy, a wszyscy uczestnicy zabawy zostali poczęstowani ,,wiosennymi cukierkami”.Samorząd Uczniowski
Inka
06.04.2018 16:09W dniu 27 marca w naszej szkole odbyła się wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym.
Dzięki uprzejmości Pana Sławomira Potockiego dyrektora biblioteki lekarskiej w Białej Podlaskiej, który przywiózł i zorganizował wystawę w naszej szkole ,a później przybliżył szczególnie postać Danuty Siedzikówny „Inki”. Historia „Inki” jest wyjątkowa choć typowa dla tamtego pokolenia, wychowanego w niepodległej Polsce. Danuta Siedzikówna urodziła się 3 września 1928r we wsi Gruszczewina k Narewki pow. Bielsk Podlaski. Uczyła się w szkole powszechnej w Narewce, a na początku II wojny w szkole sióstr salezjanek w Różanymstoku k Dąbrowy Białostockiej. W 1939 r po wkroczeniu wojsk sowieckich został wywieziony do łagru ojciec Danuty (dostał się później do armii Andersa i zmarł w 1942r w Teheranie). W 1941 roku matka Danuty Eugenia Siedzikowa, współpracująca z podziemiem została aresztowana i we wrześniu 1943 r. zamordowana przez gestapo. Danuta 3 miesiące po śmierci matki wstąpiła do Armii Krajowej i przeszła tam szkolenie medyczne. W 1945 roku po demobilizacji wznowiła działalność jako sanitariuszka i łączniczka w jednym ze szwadronów „Łupaszki”. Dramat „Inki” rozpoczął się 13 lipca 1946 r. kiedy pojechała do Gdańska, aby przywieźć medykamenty. Została aresztowana i poddana brutalnemu śledztwu. Oskarżenia wystosowane przeciw „Ince” były absurdalne i nie mające potwierdzenia w faktach. Została skazana na karę śmierci i rozstrzelana na sześć dni przed swoimi 18. urodzinami. Po przemianach 1989r grupa zapaleńców rozpoczęła poszukiwania grobów ofiar komunizmu. Historyczna chwila nastąpiła w dniu 12 września 2014r. 49 cm pod chodnikiem znaleziono szczątki ludzkie, materiał genetyczny potwierdził, że należały do „Inki”. 28 sierpnia 2016r. z udziałem najwyższych władz państwowych odbyły się uroczystości pogrzebowe. Pogrzeb „Inki” był wielką uroczystością. Nie tylko dlatego, że chowano bohaterkę, ale że była to bohaterka wyjątkowa. W kondukcie uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Do społecznej świadomości przebił się fakt jakimi kadrami ludzkimi dysponowaliśmy podczas ostatniej wojny. Jak ofiarni byli to ludzie.
Z.I.